Bitcoin je první, nejstarší a nejznámější ze všech digitálních kryptoměn. Běžně se pro něj užívá zkratka BTC.

V celé řadě zemí a obchodů je dnes již uznávaný jako platidlo, zároveň se hojně využívá ke spekulacím na nárůst jeho hodnoty. Z krátkodobého hlediska dochází často k velmi prudkým výkyvům, avšak z dlouhodobého hlediska jeho hodnota neustále roste.

Co je Bitcoin?

Bitcoin je měna, která existuje pouze v digitální podobě, nespadá pod centrální kontrolu žádné vládní ani jiné instituce. Její majitelé zůstávají v anonymitě a transakce probíhají pouze v digitální podobě skrz internet. Přesnost a spolehlivost všech těchto transakcí je zaručena technologií Blockchain, kterou pohání globálně propojená síť specificky upravených počítačů. Blockchain je technologie, která pohání celý svět kryptoměn. Jedná se v podstatě o digitalizovanou účetní knihu, ve které je možné zaznamenávat finanční transakce. Mezi hlavní výhody Blockchainu a tedy i Bitcoinu patří decentralizace, anonymita, transparence.

Bitcoin historie

Poprvé se Bitcoin objevil v roce 2009. Za jeho vznikem stojí programátor nebo skupina programátorů známá pod názvem Satoshi Nakamoto, která v roce 2008 prvně zveřejnila svou studii „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System“. Do dnešního dne se však nepodařilo definitivně odhalit skutečného autora.

Původní účel Bitcoinu bylo jeho využití jako nového elektronického peněžního systému, který by byl plně decentralizovaný a tím odlišný od tradičních peněžních systémů. Možná tak částečně vznikl i na protest proti světové finanční krizi v roce 2008, avšak o jeho skutečném smyslu se dá pouze spekulovat. Bitcoin se dostal do širšího povědomí veřejnosti hlavně díky raketovému vzestupu jeho hodnoty z posledního čtvrtletí roku 2017, kdy se jeho hodnota během tří měsíců zvýšila z 90 000,- (4000 USD) až na neuvěřitelných 440 000,- (20 000 USD). Další podobný nárůst nastal během roku 2021, kdy se hodnota Bitcoinu dostala na prozatím rekordních téměř 1 500 000,- (68000 USD).

Pořízení a využití

Jak se Bitcoin šíří do povědomí veřejnosti, tak zároveň narůstá počet možností, kde Bitcoin koupit, utratit nebo prodat. Pro získání Bitcoinu dnes existují vesměs tří způsoby: nákup Bitcoinu přes směnárnu, prodej statků a služeb za Bitcoiny nebo jejich těžba. Celková zásoba Bitcoinů je omezená na konečných 21 000 000. Dle nastaveného těžebního algoritmu, bude poslední Bitcoin vytěžen (vyroben) v roce 2140 – poté už nebudou vznikat nové.

Pokud již Bitcoiny vlastníte, máte možnost je buď jen držet ve své peněžence a spekulovat na nárůst hodnoty, přeposílat, můžete je vyměnit zpět na koruny, eura, dolary, libry nebo je můžete utratit u vybraných obchodníků.

Bitcoin aktuální hodnota