Ethereum je v současnosti druhou nejznámější a nejrozsáhlejší kryptoměnou. Používá se pro ni zkratka ETH.

Ethereum pohání průlomovou platformu „chytrých smluv“ (Smart Contracts). Ty umožňují decentralizované uzavírání a vykonávání smluv, jejichž užití skýtá do budoucna velký potenciál.

Co je Ethereum?

Ethereum není identická kryptoměna jako Bitcoin. Ethereum je v první řadě decentralizovaná platforma. Podobně jako bitcoin používá ethereum konceptu PoW (Proof of Work), kdy využívá výpočetního výkonu těžařů k potvrzování transakcí.

Hlavní výhodou Etherea je možnost tvorby „chytrých kontraktů“ (Smart Contracts). Pod pojmem Smart Contract si můžete představit klasickou smlouvu mezi dvěma či více stranami. Je to specifický počítačový kód, který je postaven na blockchainu Etherea. Při tvorbě smluv budete moci využít předem vytvořený Smart Contract, který se automaticky zapíše do účetní knihy ihned po naplnění stanovených podmínek (cena, datum splatnosti, atd).

Ethereum historie

Ethereum a jeho využití poprvé popsal v roce 2013 rusko-kanadský programátor Vitalik Buterin. Projekt byl uveden na veřejnost a siť Etherea byla zprovozněna v červenci 2015. V roce 2016 došlo k několika významným událostem ve vývoji Etherea. Souvisely s kryptoměnovým systémem DAO (decentralized autonomous organization).

Ten vznikl jako transparentní a flexibilní decentralizovaný fond rizikového kapitálu, jehož účel bylo financování všech budoucích decentralizovaných aplikací. V samotném systému DAO se však objevila chyba, hackeři chyby v systému využili a odčerpali cca 50 milionů amerických dolarů. Chyba byla na straně DAO, ale i přesto vedla ke ztrátě důvěry v Ethereum.

Jako reakci na tuto situaci se nadace Ethereum Foundation rozhodla pro „hard fork“ - nenávratné rozdělení sítě, které vstoupilo do platnosti 23. června 2016. Protože „hard forku“ vyjádřila podporu většina investorů, zachoval si název Ethereum (ETH). Menší část komunity, která odmítla přejít na nový systém, se přejmenovala na Ethereum Classic (ETC).

Pořízení a využití

Pro získání Etherea platí stejné možnosti jako u Bitcoinu, tedy těžba, nákup přes směnárnu nebo prodej statků a služeb. Celková zásoba Etherea není na rozdíl od Bitcoinu omezena a může tedy teoreticky narůstat do nekonečna. V současnosti se však pracuje na úpravách ve způsobu ověřování blockchainových transkací. Pokud se tyto úpravy podaří implementovat, skončí tak možnost těžit Ethereum, což může v důsledku vést k nárůstu jeho hodnoty, jelikož už nebude tak jednoduše dostupný.

Ethereum aktuální hodnota

Nákup Etherea

Zadejte prosím platnou hodnotu. Minimální možný nákup je 50 mETH. Maximální možný nákup je 70 mETH. Pokud chcete nakoupit větší množství kryptoměny, verifikujte svůj účet.
0 CZK
Zadejte prosím adresu Vaší ETH peněženky. Pokud si nevíte rady, přečtěte si náš článek o peněženkách (otevře se v novém okně) a postupujte dle návodu.
Zadejte prosím platnou emailovou adresu.
Zadejte prosím Vaše telefonní číslo
Zaškrtněte prosím souhlas s obchodními podmínkami. Pro nákup Etherea v našem obchodě je nutné souhlasit s našimi obchodními podmínkami.

V současné chvíli není možné v naší směnárně nakupovat. Pro více informací nás kontaktujte na info@kupuj-krypto.cz.