Peněženky se dají rozdělit do čtyř základních skupin na virtuální („online“), softwarové, hardwarové a papírové. Pro nováčky je online peněženka nejjednodušším řešením. Příjem i zasílání Bitcoinů je přehledné a jednoduché. Nevýhodou je, že tyto peněženky jsou uloženy na cizích serverech a není tedy zaručené 100% zabezpečení a částečně odpadá anonymita. Online peněženky nejčastěji najdete v kryptoměnových směnárnách.
O něco bezpečnější jsou softwarové peněženky. Softwarové peněženky jsou virtuální peněženky, které si stáhnete do počítače a uložíte na Vašem disku. Avšak ani tyto peněženky nezaručují 100% zabezpečení. Údaje na Vašem počítači můžete zabezpečit heslem, ale i to může být prolomeno a zneužito hackery. Na trhu existuje několik kvalitních softwarových peněženek, správný výběr se odvíjí od požadavků (podpora požadovaných kryptoměn, poplatky, úroveň podpory, atd). Pro začínající investory do kryptoměn plně postačí například peněženka „Exodus“.
Softwarová peněženka Exodus
Průvodce peněženkou Exodus (video)
Za nejbezpečnější způsob pro uložení kryptoměn se považují hardwarové peněženky. Tato malá zařízení připomínají USB disky. Hardwarové peněženky patří mezi tak zvané „Cold Wallet“ peněženky. Jedná se o offline úložiště, které není připojené k internetu. Kryptoměny uložené na těchto peněženkách jsou tak v bezpečí před útoky hackerů. Mezi nejznámější hardwarové peněženky se řadí český „Trezor“. Další populární hardwarovou peněženkou je „Ledger Nano S“.
Hardwarová peněženka Trezor
Průvodce peněženkou Trezor One (video)
Hardwarová peněženka Ledger Nano S
Průvodce peněženkou Nano Ledger S/X (video)
Poslední kategorii tvoří papírové peněženky. Papírová peněženka je pouze privátní klíč napsaný na papíře. Například při nákupu z automatu pro kryptoměny Vám automat vytiskne právě tuto peněženku. Můžete si ji dokonce sami vytvořit. Na internetu již existuje spousta stránek, kde je možné bezplatně vytvářet nové peněženky. Největší výhodou zde je samozřejmě absolutní odříznutí peněženky od digitálního světa – není možné peněženku jakkoliv hacknout nebo jinak digitálně zneužít. Nevýhody jsou stejné jako u tradičních bankovek – krádež, ztráta, spálení, atd.